• 0322 234 32 36 - 0541 438 80 73
  • info@duygumuhendislik.net
  • Sertifika Güvencesi İle

    ISO 9001:2005
  • Firmamız Aksagaz Onaylıdır

    Yetki No: 0171
Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgaz uzun yıllar ev ya da iş yerlerinin ısınması mevzusunda en etkili olan ve çok fazla tercih edilen ısınma yöntemidir.

Herkesin çok fazla merak etmiş olduğu mevzuların başlangıcında gelen doğalgaz tesisatı nedir sorusuna en doğru cevaplar Duygu Mühendislik'de bulacak ücretsiz teklif alabileceksiniz.

Doğalgaz Nedir?
Petrolün bir çeşidi olan doğalgaz yer kabuğunun altında bulunan fosil kaynaklı yanıcı gaz karışımına denir. Uzun seneler önce ülkemizde kullanılmaya başlanılan doğalgaz renksiz, kokusuz, zehirsiz ve havadan daha da hafifi olan bir gazdır. Yanma özelliğinden dolayı çevreye vermiş olduğu zarar diğer yakıtlara bakılırsa daha da azdır. Doğalgazdan meydana gelecek en önemli çekince sadece gaz kaçağıdır. Bu neden ile çok daha dikkatli olunması gereken döşem için ne olursa olsun uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Son zamanlarda güvenlik ve konfor bakımından hem evlerde aynı zamanda iş yerlerinde en çok tercih edilen sistemdir. Doğalgaz konusunda her şeyi hiç yorulmadan Duygu Mühendislikde bulabilirsiniz.

Doğalgaz tesisatı Bölümleri
Doğalgaz uzun seneler ev yahut iş yerlerinin ısınması mevzusunda en etkili olan ve çok fazla tercih edilen ısınma yöntemidir. Doğalgazı kullanmak için mutlaka uzman kişiler tarafından yapılan bir tesisat olması gerekir. Doğalgaz tesisatı bazı bölümlerden meydana gelmektedir. Doğalgaz döşemı ana vanası, dağıtım borusu, kolon borusu, sayaç bağlantı hattı, tüketim hattı, ayırım hattı ve aygıt bağlantı hattı olarak bölümlere ayrılır.

Doğalgaz tesisatı Ana Vanası ; Döşem yapılırken ilk başlarda doğalgaz döşemı ana vanası binaya verilen gazın tam olarak güvenli şekilde kesebilmek veya binada yer edinen dairelere giden gazı kontrol etmek için hat başına yerleştirilen bağlantı aparatlarıdır.

Dağıtım Borusu ; düzelteç ana emniyet vanasından sonra başlamış olan dağıtım boruları tam olarak gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına kadar yatay veya düşey olacak şekilde yapılmaktadır.

Kolon Borusu ; Doğalgaz döşemında düşey olarak yerleştirilen borulara kolon borusu denir.

Sayaç Bağlantı Hattı ; Sayaç ve kolonların girişi arasında yer edinen boru bloklarının tamamıdır.

Tüketim Hattı ; Sayaçtan en son olarak ayırım noktasına kadar olan ana borulara tüketim hattı denilmektedir.

Ayırım Hattı ; Tüketim hattından başlayıp aygıt bağlantı vanasına kadar olan boruların tümüdür.

Aygıt Bağlantı Hattı ; cihaz bağlantı vanasından başlayarak cihaza kadar olan hattın hepsidır.

Doğalgaz tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doğalgaz tesisatı
yapılırken ne olursa olsun işin ehli olan uzman kişilerden yardım almanız çok daha doğru olacaktır. Bu tarz tesisatlar yapılırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktalar bulunmaktadır. Özellikle tüm bağlantılar esnasında amacına uygun olan sızdırmazlık malzemeleri ve sızdırmazlık macunu kullanılmalıdır. Bunun için keten benzer biçimde malzemeler en doğru seçimdir. Doğalgaz tesisatlarının mutlaka projeye uygun olacak şekilde döşenmiş olması gerekir. Hatta yapılan doğalgaz döşemı mutlaka yetkili tesisat firması ve gaz kuruluşları tarafından test edilmelidir.

Doğalgaz döşemında kullanılan boruların erişilebilir olması istenmeyen durumlarda acil müdahale edilmesi ve dönemsel kontrollerin yapılması bakımından döşemın konumu çok önemlidir. Tesisat işleri sırasında borular ne olursa olsun asansör boşlukları yahut havalandırma kanalları gibi kapalı yerlere konulmaması gerekir. Tüm boruların ve doğalgaz tesisatını oluşturan elemanların korozyona veya mekanik darbelere karşı her türlü şekilde korunmuş olması gerekir. Gaz taşıyıcı çelik borular binanın bir tehlike karşısında rahat bir şekilde ulaşılacak yerde olması çok önemlidir.

Gaz Kaçak Dedektörü Nedir?
Ortamda bulunan gaz sızıntısı yoğunluğunu ölçmek için özel olarak tasarlanmış bağlarımsız olarak kullanılan gaz alarm aletine gaz kaçak dedektörü denir. Gaz sızıntısı belli bir orana ulaştığı zaman sesli ve ışıklı ihtarlar vererek kişileri uyarır. Bu cihazlar doğalgaz kaçaklarından meydana gelebilecek zehirlenmeler, yangınlar, ve patlamalara karşı çok önemli bir önlemdir. Gaz kaçak dedektörü doğalgaza döşemında yapılması ihtiyaç duyulan önemli konular içinde yer almaktadır. Bu mevzu hakkında her şeyi Duygu Mühendislikde bulabilecek ve en doğru kararları almanıza yardımcı olacaktır.

Doğalgaz Döşeme Fiyatları
Doğalgaz genel olarak ülkemizin her yerinde en çok kullanılan ve tercih edilen bir ısınma sistemidir. Doğalgaz tesisatı yaptırırken kesinlikle uzman tesisat ustası seçilmeli ve en kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Aramış olduğunız tüm ustaları ve en uygun fiyatları sadece Duygu Mühendislik sayfasında en doğru şekilde bulacaksınız. Doğalgaz döşemı fiyatları ile ilgili her şey karşınıza çıkacak ve bütçenize en uygun seçimi yapabileceksiniz.